Hřiště pro nejmenší v areálu Benedikt
1 136 hlasů
Výsledky pro městskou část.


Skleník jako kouzelný domeček pro rostliny a děti
1 072 hlasů

Přírodní hřbitov – Návrat ke kořenům stromů paní Evy
956 hlasů

Discgolfové hřiště Šibeník
914 hlasů

Kuličková dráha na Hrabák
767 hlasů
Výsledky pro seniorskou část MSSS.

Místnost pro pohybovou aktivitu do penzionu v ul. Komořanská
838 hlasů

Harmonie vody a přírody (terapeutická zahrada) do domova pro seniory v ul. Barvířská
414 hlasů

Samonosná pojezdová brána do penzionu v ul. Ke Koupališti
360 hlasů
Projekty pro městskou část (11 projektů)

1. Kuličková dřevěná dráha na Hrabák
Můj návrh se zaměřuje na soubor menších kuličkových drah. Kulička by se dala zakoupit v automatu a každý (malý i velký „kuličkář“) si může zahrát. Kuličku si pak vezme s sebou a může ji použít i při další hře. Tento koncept je skvělou interaktivní zábavou nejen pro děti, ale i pro dospělé.

2. Skleník jako kouzelný domeček pro rostliny a děti
Naším záměrem je vybudovat na školní zahradě mateřské školy Pod Lajsníkem skleník pro děti, čímž bychom cíleně podporovali environmentální vzdělávání dětí, rozvíjeli jejich kladný vztah k přírodě a umožnili jim prakticky se zapojit do pěstitelských činností.
Příroda je nejlepší učitelkou dětí. Děti v mateřské školce se s ní setkávají každý den při hrách, na zahradě, procházkách v lese nebo při pozorování proměn ročních období. Ale v naší školce, bychom dětem rádi nabídli ještě hlubší a osobitější propojení s přírodou. Protože děti se nejlépe učí tím, co si sami vyzkouší. V dnešní době, kdy jsou děti stále častěji obklopeny digitálními technologiemi, jim chceme poskytnout něco opravdového a tím je možnost s radostí a nadšením sledovat, jak se z malého semínka stává velká rostlina. Pěstování rostlin dětem pomáhá pochopit koloběh života, učí je trpělivosti a ukazuje jim, že i malá péče může přinést velké výsledky. Zároveň rozvíjí jemnou motoriku, smyslové vnímání a pracovní návyky.
Skleník tedy nebude jen místem pro pěstování rostlin, ale stane se také prostorem, kde se děti učí základům ekologie, budou sledovat, jak rostliny reagují na změny počasí a zjistí, proč je důležité se o přírodu starat.
Zakoupen bude polykarbonátový obloukový skleník o rozměru 3x4m. Instalován bude na školní zahradě mateřské školy Pod Lajsníkem

3. Přírodní hřbitov – Návrat ke kořenům stromů
V současné době v Mostě chybí možnost uložení ostatků (popela) našich blízkých zemřelých i jinou formou, než do klasického hrobu, kolumbární zdi anebo rozprášením na vsypové loučce. Ukládání ostatků našich blízkých nemusí nutně znamenat vždy jen jejich pohřbení tímto způsobem. Existují i jiné způsoby jak zemřelého uložit s úctou k jeho osobě a k přírodě. První český přírodní hřbitov, kde je možné uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů je v pražských Ďáblicích. Tento přírodní hřbitov připomíná les, kde ke kořenům stromům lze ukládat popel zemřelých. Hřbitov nese název Les vzpomínek a nenajdete zde žádné náhrobky. Místo náhrobků jsou zde krásné vzrostlé stromy (javory, lípy anebo ptačí třešně). Na kmenech stromů jsou jen drobné dřevěné cedulky se jmény zemřelých. Les vzpomínek vznikl za podpory Správy pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům. Myslím si, že vysázením stromů a umožněním tohoto způsobu pohřbívání by spoustě lidem dalo pocit, že svého blízkého vkládají k živé části přírody a ostatky jejich nejbližších se tak stanou součástí biodiverzity. Další výhodou pro uložení ostatků ke kořenům může být i fakt, že pozůstalým ubyde starost s péčí o hrob. Stromy pro tyto účely by se daly vysázet v některé z částí nového anebo starého hřbitova, a to po určení vhodné lokality Technickými službami města Mostu, které mají tuto agendu na starost. S ohledem na plochu navrhuji, aby vybudování přírodního hřbitova bylo rozděleno do etap. Pro I. etapu by postačilo vysázet 40 stromů (javory, lípy, ptačí třešně). Vzhledem k dlouhé době růstu stromů navrhuji, aby byly vysázeny vzrostlé stromy. Spolek Ke kořenům je v případě, že by projekt zvítězil ochoten pomoci s realizací a dále pomoc přislíbili pracovníci z Městského hřbitova v Ďáblicích. Fotografie je použita z archivu Ke kořenům www.kekorenum.cz, děkujeme za možnost jejího použití.

4. Sluneční hodiny
Ráda bych v našem městě nechala vyrobit a instalovat interaktivní sluneční hodiny. Výběr vhodné lokality bych ponechala na architektovi našeho města. Myslím si, že tyto hodiny by zatraktivnily nejenom centrum města a zpříjemnily by pobyt ve městě (turistika). Pokud by to bylo možné preferovala bych aby sluneční hodiny byly zhotovené společností Petr Wiss, odkaz: https://www.hela.cz/

5. Discgolfové hřiště Šibeník
Projekt určený k vytvoření discgolfového hřiště se snadnou udržitelností by mohl přispět k revitalizaci prostředí parku Šibeník. Discgolfové hřiště by mohlo sloužit jako sportovní a rekreační vyžití pro všechny bez rozdílu věku, pohlaví, nebo zkušeností s hraním. Discgolf je relativně finančně nenáročný koníček. Stačí mít pár speciálních disců, ať už vlastních, či zapůjčených v blízkém areálu Funparku – který samozřejmě disponuje zázemím v podobě občerstvení a sociálního zázemí, nebo v Turistickém informačním centru v samotném centru města. Pro mnohé hráče je to profesionální sport vykonávaný na světové úrovni, pro širší masu obyvatelstva potřebné uvolnění a relaxace. Je možné hrát jako jednotlivec, či ve skupině – v přírodě a na čerstvém vzduchu, kdy se při každém hodu discem hráč zlepšuje a posouvá své hranice. Cílem úspěšné hry je s co nejmenším počtem hodů umístit disc do koše – při respektování pravidel hřiště a obecných golfových pravidel. Tato volnočasová aktivita je vhodná jak pro rodinná setkání, tak i pro pořádání teambuildingových akcí, či rovnou uspořádání soutěže.

6. Relaxační přístřešky v parku u knihovny
Park u knihovny je příjemným místem, které však nenabízí dostatek zázemí pro trávení volného času a slouží spíše jako tranzitní místo mezi městskými částmi nebo prostor pro venčení psů. V celém parku je k dispozici celkem 6 laviček, z nichž většina je umístěna na přímém slunci. Cílem projektu je doplnění stávajícího městského mobiliáře o 2 kusy designových přístřešků s relaxační plochou, které nabídnou návštěvníkům parku potřebný stín a prostor pro odpočinek.

7. Zvelebení hřiště v ul. J. Wolkera
Cílem projektu je zvelebení kruhového hřiště v ul. J. Wolkera, které se nachází v bezprostřední blízkosti silnice a neposkytuje tak dětem vhodné podmínky pro míčové hry. Navrhuji hřiště částečně oplotit, vyměnit stávající zrezlé fotbalové branky a rozšířit nabídku herních možností přidáním basketbalového koše.

8. Rozvesel hřiště v Talichovce
Na sídlišti Pod Lajsníkem mezi ulicemi J. Suka a V. Talicha se nachází dětské hřiště, které není osázené žádnými hracími prvky (branky, basketbalové koše, atp.) a ani lavičkami.
Hřiště se tak stalo pouze šedivým a nevzhledným místem u panelových domů, kde si děti hrají na popraskaném asfaltu.
Ráda bych tento nevzhledný „plácek“ pro děti proměnila v barevný obraz, který by dětem tuto část sídliště rozzářil. Obyvatelé přilehlých domů by ze svého výhledu měli možnost se z oken dívat do příjemného prostředí. Zanedbaný plácek by tak dokázal zatraktivnit jednak místo pro hrající si děti, ale i pro obyvatele přilehlých domů.
Plácek se nachází na pozemkové parcele č. 6688 v k.ú. Most II. a je o celkové výměře 157 m2.
Projekty, které se zabývají malbou nevzhledných herních plácků byly realizovány v Čechách, ale boom je zaznamenám především na Slovensku, a to pod názvem Ihrisko – ve spolupráci s organizací Město=Galerie. Malba by tak mohla být provedena některým z profesionálů, kteří se v projektu Ihrisko již osvědčili a mají s tímto reálnou zkušenost. Přílohou k tomuto návrhu jsou fotografie použité z Instagramu Ihrisko a jejich použití je odsouhlaseno organizací Město=Galerie. Bylo by moc pěkné vidět další street artové dílo u nás ve městě. Proměna nevzhledného hřiště v umělecký a herní plácek by se tak mohla připojit k již úspěšně zrealizovaným návrhům street artu na opěrné zdi vedoucí do parku Šibeník anebo ke street artu na dominantě parku Střed (na výduchu).

9. Hřiště pro nejmenší v areálu Benedikt
Projekt, který by zajisté uvítali rodiče menších dětí, je hřiště pro nejmenší na Benediktu. Jedno takové již dělá radost na Šibeníku a věřím, že i na Benediktu by našlo uplatnění. Jednalo by se o soustavu herních prvků na EPDM povrchu, který je měkký a bezpečný právě pro nejmenší obyvatele našeho města. V soustavě by byla skluzavka s trojtunelem, prvky podporující rovnováhu, představivost a koordinaci, „metr“ pro skok do dálky aj., a lavičky pro rodiče či doprovod dětí. Hřiště bych situovala do sportovně rekreačního areálu Benedikt a to buď v návaznosti na kuličkovou dráhu, dozadu za nový hrad či na protější stranu k menšímu hernímu prvku, dle uvážení pracovní skupiny. Cena je uvedena vč. Montáže, dopravy a DPH.

10. Oprava stávajícího petanque hřiště na Aquadromu
Svůj návrh na opravu stávajícího petanque hřiště na Aquadromu jsem podával již v roce 2023. S ohledem na to, že bychom se jako senioři rádi přihlásili do soutěže zřízení Českým svazem petanque, je zapotřebí, aby stávající hřiště splňovalo podmínky pro start.
Domnívám se, že petanque v současné době zažívá boom i mezi mladšími zájemci, kteří by dozajista rádi toto hřiště využívali. Mohla by se tak propojit návštěvnost stávajícího minigolfu s petanquem.
S ohledem na to, že v současné době je petanqové hřiště v dezolátním stavu a neslouží ke svému účelu byl bych rád, kdyby se občané našeho města spojili a pro tento můj návrh hlasovali.

11. Prostor pro pořádání nosicích srazů
Jsem již několik let součástí skvělé komunity a skupiny Nosíme děti v Mostě a okolí. Poslední cca rok jsem také členkou Admin týmu. Ve skupině poskytujeme bezpečný prostor, rady a pomoc rodičům, kteří by rádi začali nosit své děti, ať už v šátcích nebo nosítkách. Pořádáme výlety a srazy, které jsou určeny jak pro začínající, tak i pokročilé nosičky a nosiče, ale také pro rodiče, kteří již své děti donosili a chtějí zůstat v kontaktu, nebo jen prohodit pár milých slov s ostatními. Za příznivého počasí se scházíme na některém z venkovních veřejných hřišť, které poskytne stín a prostor pro rady novopečeným rodičům a zároveň vyžití pro starší děti. Co je ale naším problémem jsou podzimní a zimní měsíce, kdy jsme srazy museli hodně omezit, neboť nemáme vhodný prostor. A proto nás napadlo podat návrh a zkusit štěstí v letošním roce projektu Hejbni Mostem. Vytipovali jsme si prostor pro naši aktivitu. Jedná se o prostory ve Středisku volného času v Mostě. První variantou je vybudování ideálního zázemí v jedné ze stávajících učeben. Rádi bychom zde nechali vybudovat herní část pro větší děti, bezpečný koutek s měkkým povrchem či jinou ideální podlahovou krytinou (Tatami) pro miminka, pohodlné sezení pro kojící ženy a místo pro rady a názorné ukázky bezpečného a pohodlného nošení dětí. Ideální by bylo i zázemí pro možnost uvaření kávy či čaje a ohřátí příkrmů pro děti, WC a prostor pro přebalování miminek. Druhou variantou jsou prostory Mateřského centra ve Středisku volného času v Mostě. Srazy bychom v centru pořádali maximálně 4 dny v měsíci, většinou v odpoledních hodinách (v případě zájmu a volné kapacity i dopoledne), a to s přihlédnutím na možnosti a volnou kapacitu mateřského centra. Využili bychom tak stávající dobře vybavené prostory střediska. Z rozpočtu bychom pak pořídili podložky s měkkým povrchem či jinou vhodnou podlahovou krytinu pro miminka, případně další vybavení potřebné k poskytování poradenství.
Projekty pro seniorskou část MSSS (7 projektů)

1. Zahradní tělocvična
V současné době máme nevyužitý prostor v zahradě a obohacení o cvičící prvky bude ku prospěchu uživatelům žijícím v Domově pro seniory, Antonína Dvořáka, Most a zároveň zvelebí pohled do zahrady z přilehlých cest a domů. Zahradní tělocvična pro seniory pomůže motivovat uživatele k procházce ven z domova, bude příjemným cílem setkávání se i s dalšími uživateli Domova pro seniory a podpoří fyzickou vitalitu cvičících. Dopravu, montáž a ukotvení do země zajišťuje firma prodávající venkovní cvičební prvky.

2. Místnost pro pohybovou aktivitu seniorů
V našem penzionu v ul. Komořanská se v suterénu nachází tělocvična, která již nesplňuje současné standardy pro příjemný a bezpečný pohyb seniorů. Prostor je tmavý, zastaralý a již neodpovídá potřebám lidí ve vyšším věku. I přes tento hendikep je však seniory prostor našeho penzionu hojně navštěvován. Pravidelně se zde konají pohybové aktivity pod vedením aktivizační pracovnice. Pro většinu našich obyvatel je tato místnost jedinou možností, kde se mohou aktivně hýbat, protože s ohledem na jejich věk a zdravotní stav již nedokáží dojít na jiná místa (40% z našich obyvatel penzionu je imobilních, tzn., že používají k chůzi tzv. chodítka).
Cílem našeho projektu podaného do participativního rozpočtu je vytvořit pro seniory důstojné a motivující prostředí, které je nadále podpoří v aktivním životním stylu. Rádi bychom tělocvičnu zútulnili, prosvětlili a nechali ji vybavit vhodným nábytkem, kobercem, kvalitním osvětlením, světlou výmalbou a tapetami.
Vyjma estetických změn bychom rádi pořídili take nové vybavení – současná sada kuželek, která patří mezi nejoblíbenější aktivity našich seniorů již dosloužila. Ocenili bychom také žebřiny, které by umožnily procvičení zad a celkovou fyzickou aktivitaci.
Věřím, že úpravou stávajících prostor bychom zvýšili a podpořili chuť k pohybu i u ostatních obyvatel našeho penzionu.

3. Zelený kout pro klid a radost (Mechová stěna)
Cílem projektu je vytvořit příjemný a harmonický prostor v našem domově pro seniory pomocí mechové stěny a přírodních dekorací. Tento zelený kout přinese více klidu, lepší akustiku a spojení s přírodou přímo v interiéru. Mechová stěna nejen zútulní prostředí, ale také podpoří psychickou pohodu obyvatel, zmírní stres a vytvoří příjemnější atmosféru pro odpočinek i setkávání.
Proč je projekt důležitý?
- Psychická pohoda: Zelené stěny mají prokázaný pozitivní vliv na duševní zdraví, pomáhají zklidnit mysl a zlepšit náladu.
- Akustický komfort: Mechové panely snižují hluk v místnosti, což ocení nejen senioři, ale i návštěvy a pečovatelé
- Estetika a příroda v interiéru: Mnoho seniorů již nemůže trávit tolik času venku. Tento projekt přináší kousek přírody přímo do našeho domova.
- Snadná údržba: Stabilizovaný mech nevyžaduje zalévání ani složitou péči, což je ideální pro prostředí domova pro seniory.
Kde bude projekt realizován?
Mechová stěna bude umístěna v prostoru stávajícího reminiscenčního prostoru, vedle jídelny, velkého a malého společenského sálu, kde je velký pohyb osoba kde se obyvatelé scházejí k rozhovorům, aktivitám a kulturním programům.

4. Nové lavičky do Wolkerovky!
V současné době žiji v domově pro seniory v ul. Wolkerova. Máme zde velmi pěknou společenskou místnost, kterou využíváme v podzimních a zimních měsících. V jarních a letních měsících rádi navštěvujeme zahradu, která byla částečně zrenovována a doplněna novými prvky. Abychom prostor zútulnili a zpříjemnili jak pro klienty domova, ale i pro jejich návštěvy, navrhuji, aby se obnovilo 16 ks laviček. 12 ks laviček je umístěno přímo na zahradě (kolem altánu a dále) a další 4 lavičky jsou umístěné před vstupem do našeho domova.
S ohledem na to, že většina klientů domova je částečně anebo úplně imobilních, lavičky by pro nás pro všechny byly skvělým podnětem zůstávat venku a využít tak hezké venkovní zázemí.

5. ÁMOS – Digitální společník pro lepší orientaci a aktivní život v domově
Navrhuji vytvoření interaktivního informačního centra v našem domově pro seniory, jehož hlavním prvkem by byla dotyková nástěnka ÁMOS. Tento moderní nástroj by nám seniorům usnadnil přístup k aktuálním informacím o chodu domova, kulturních akcích, návštěvních hodinách či nabízených službách. Zároveň by podpořil mentální aktivitu, sociální interakce a pocit zapojení do života komunity.
Současné informační kanály, jako jsou nástěnky a tištěné oznámení, jsou často nepřehledné, zastaralé a neumožňují interakci. Mnoho seniorů proto zůstává špatně informováno, což vede k jejich pasivitě a sociální izolaci. Moderní technologie, pokud jsou přizpůsobené potřebám seniorů, mohou výrazně zlepšit kvalitu života v domově.
Proto bych ráda navrhla instalaci dotykového panelu, který by byl umístěn na frekventovaném místě, vedle jídelny, vedle malého a velkého společenského sálu, vedle mediacentra v 1. patře – viz fota. Obrazovka by byla velká, přehledná a ovladatelná dotykem, aby ji mohli snadno používat i senioři bez předchozích zkušeností s digitálními technologiemi.

6. Samonosná pojezdová brána
Ráda bych využila participační rozpočet na rekonstrukci pojezdové brány do areálu penzionu pro seniory Ke Koupališti z těchto důvodů:
1. Zvyšování bezpečnosti obyvatel a personálu
Mechanická brána často vyžaduje manuální otevírání a zavírání, což může představovat bezpečnostní riziko, pokud zůstane neuzavřená nebo nehlídaná. Pojezdová samonosná brána se ovládá automaticky, což minimalizuje možnost neoprávněného vstupu nebo úniku osob z areálu.
2. Usnadnění obsluhy
Pro seniory a personál může být mechanická brána fyzicky náročná na obsluhu. Pojezdová brána se ovládá snadno pomocí dálkového ovládání, kódu nebo čtečky karet, což zvyšuje komfort a šetří čas.
3. Plynulý provoz a dostupnost
Samonosná pojezdová brána umožňuje rychlejší otevírání a zavírání, což je klíčové při příjezdu vozidel, sanitních vozů nebo dodávek provozního materiálu. Zamezí také zdržení, která může nastat při ručním ovládání mechanické brány.
4. Snížení opotřebení a údržby
Mechanické brány jsou náchylné k opotřebení kloubů a pantů vlivem ručního ovládání. Pojezdová brána má méně mechanických částí náchylných k poškození a díky samonosné konstrukci nevyžaduje kolejnice, což snižuje náklady na údržbu.
5. Modernizace a estetika
Instalace samonosné brány přispěje k modernímu a profesionálnímu vzhledu penzionu. To může zlepšit image zařízení a vytvořit lepší dojem pro návštěvníky i nové obyvatele.
6. Zajištění soukromí a klidu
Automatická brána umožňuje snadné uzavření areálu bez rizika, že zůstane otevřená. To zvyšuje pocit bezpečí a soukromí pro obyvatele penzionu.
V prostředí pro seniory je klíčové minimalizovat fyzickou námahu a zajistit maximální pohodlí. Implementace pojezdové samonosné brány tedy nejen zvýší komfort a bezpečnost, ale také sníží provozní náklady a zefektivní provoz penzionu pro seniory.

7. Harmonie vody a přírody (terapeutická zahrada)
Cílem projektu je vytvořit příjemné a ekologicky udržitelné venkovní prostředí, které podpoří fyzické i duševní zdraví seniorů prostřednictvím kontaktu s přírodou. Stávající zahrada bude vylepšena o prvky, které umožní aktivní trávení času, relaxaci a mezigenerační setkávání.
Současná zahrada je využívána, avšak její potenciál není plně rozvinut. Pobyt v přírodě a zahradní aktivity prokazatelně podporují pohyb seniorů a zlepšují psychickou pohodu. Nové prvky v zahradě nabídnou nejen estetickou hodnotu, ale i možnost aktivního zapojení seniorů.
Předchozí ročníky
Co se děje?
Aktuality z Mosteckých listů
- Vybírejte projekty Hejbni Mostem
Až do 21. března můžete hlasovat pro projekt z participativního rozpočtu Hejbni Mostem. Mostečané letos podali 47 návrhů, z nichž po odborném posouzení postoupilo do hlasování 18.
- Blíží se uzávěrka první fáze Hejbni Mostem
Do soboty 15. února mohou lidé ještě podávat návrhy do letošního participativního rozpočtu Hejbni Mostem. Ke dnešnímu dni (6. února) už byly podány tři desítky projektů. O tom, […]
- Většina projektů z Hejbni Mostem již slouží veřejnosti
Již pět z celkových osmi úspěšných projektů letošního ročníku participativního rozpočtu Hejbni Mostem slouží veřejnosti. Nejnověji byla dokončena terapeutická místnost pro […]
- Další projekt z Hejbni Mostem je hotov. Tentokrát kulturní místnost v Penzionu pro seniory v Komořanské ulici
Jednotlivé projekty z letošního ročníku participativního rozpočtu Hejbni Mostem začínají postupně sloužit veřejnosti. Nejnověji se to týká zvelebení kulturní místnosti v Penzionu […]
Facebook aktuality
Zajímá vás něco dalšího?
Zajímá vás něco konkrétního, chcete svůj nápad prodiskutovat, nebo máte návrh na zlepšení projektu? Neváhejte se nám ozvat, rádi vám zodpovíme veškeré dotazy.


